بیلقان یکی از محلات شهر کرج است . این منطقه دره ای معتدل و خشک است که در شمال شرقی کرج واقع شده و رودخانه کرج از میان آن می‌گذرد . در این آبادی حمامی قدیمی وجود دارد که در نگاه اول چیزی جز سه برآمدگی مخروطی شکل در یک میدانگاه به نظر نمی‌رسد. بالای هر یک از این برآمدگی‌های مخروطی ، سوراخی به شکل نورگیر وجود دارد که با تورهای سیمی پوشیده شده و با کنجکاوی می‌توان متوجه شد که میدانگاهی در اصل پشت بام حمامی قدیمی است.
ازسبک بنای حمام قدیمی بیلقان می‌توان نتیجه گرفت که بنای مربوط به دوران قاجاریه است وبه گفته اهالی تاسال ۱۳۵۰ دایرومورد استفاده بوده است.
ورودی حمام روبه شمال است. پس ازعبور ۱۰ پله وعبوراز یک پیچ، وارد رختکن یا سربینه می‌شویم.

hamam-bilghan1
بین رختکن و گرمخانه راهرویی است که نظافتخانه مجاور آن قرار دارد. سقف رختکن وگرمخانه ، گنبدی است که ازخارج با کاهگل اندود شده وازداخل با آهک اندود و آهک بری شده است. تعداد لایه‌های متعدد گل اندود پشت بام ، سابقه مرمت آن را نشان می‌دهد. به علت اینکه زمین دارای شیب تندی است، قسمت غرب وشمال حمام دردل زمین قرارگرفته و ضلع جنوبی وشرقی آن ، دیوارسازی شده است.

حمام بیلقان

دیدگاهها

دیدگاه ها (2 دیدگاه)

 1. سیدجلیل سادات

  تصویر بالا هیچ ارتباطی به حمام بیلقان ندارد مرحوم سیدجواد سادات پدر بنده در زمان دایر بودن حمام فوق مسوول حمام قدیمی بیلقان بوده و من که الان در این محل زندگی می کنم بخوبی با زوایای آن آشنا هستم والان هم با همت اهالی محل و میراث فرهنگي، مرمت و بازسازي شده ويكي از آثار مهم بشمار مي رود لطفاً تصوير مربوطه را بزاريد ممنون.

  • @dM1n

   سلام
   ممنون از توجه و دقت شما
   این تصویر رو به این عنوان ارسال کرده بودند
   در اولین فرصت تصویر رو قرار میدم

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی